5 Miejsc Pracy z Językiem Niemieckim


W dzisiejszych czasach wszyscy powtarzają, jak ważna jest nauka języków obcych. W tym poście pokażemy, jakie możliwości daje nam dobra znajomość języka niemieckiego na rynku pracy. Jeśli wydaje Ci się, że po filologii germańskiej można być tylko nauczycielem, zapraszamy do lektury!

5 miejsc pracy z językiem niemieckim

 

1. Lektor w szkole językowej

Lektor to osoba, która ma za zadanie przeprowadzić zajęcia edukacyjne danego języka obcego i kontrolowanie postępów swoich uczniów. W przeciwieństwie do nauczyciela szkolnego, lektor pracuje zarówno w mniejszych grupach, jak i indywidualnie. Zajęcia prowadzone są dla różnych grup wiekowych – od dzieci, przez młodzież, aż po dorosłych. Wymagany poziom znajomości języka niemieckiego nie musi być udokumentowany dyplomem ukończenia studiów filologicznych, mogą to być również egzaminy państwowe. Lektor nie jest ograniczony szkolną podstawą programową. Swoje zajęcia przygotowuje specjalnie dla grupy odbiorców – może być to np. język biznesowy dla pracowników korporacji albo przygotowanie do wyjazdu za granicę do pracy.

 

2. Tłumacz

Posiadając bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego możemy szukać pracy jako tłumacz. Nie lubisz siedzieć przy komputerze? Nie ma problemu, tłumaczyć można również ustnie na spotkaniach biznesowych, wystawach artystycznych czy pokazach filmowych. Czujesz tremę przed wystąpieniami publicznymi? Spróbuj swoich sił w tłumaczeniach pisemnych – tłumaczenie nowej książki ulubionego autora, instrukcji obsługi sprzętów elektronicznych a może kampanii reklamowej kosmetyków? Wykorzystaj swoje zainteresowania i wybierz odpowiednią dla siebie tematykę.

Jeśli szukając pracy z językiem niemieckim uznałeś, że tłumacz jest dobrym wyborem – tutaj możesz dowiedzieć się o najlepszych narzędziach wspomagających pracę tłumacza.

 

3. Human Resources (zasoby ludzkie)

Wiele firm oferuje pomoc w wyjechaniu do Niemiec w celach zarobkowych. W takim miejscu również można wykorzystać swoją znajomość języka. Do zadań pracownika należy między innymi zarządzanie procesem rekrutacji, wybór odpowiedniej osoby do zatrudnienia w firmie czy przeszkolenie nowo zatrudnionego członka zespołu. Wykorzystasz tutaj swój język zarówno w kontakcie z niemieckim klientem, jak i podczas rekrutacji pracowników i organizacji pracy.

 

4. Obsługa zagranicznego klienta

Dzięki dzisiejszej technologii nie musimy ograniczać się do pracy w najbliższym otoczeniu. Współpraca z firmami z całego świata nie stanowi problemu. Codzienny kontakt mailowy i telefoniczny nie pozwoli zapomnieć Ci języka. W takiej pracy udzielisz szczegółowych informacji dotyczących produktów i usług firmy, przedstawisz dostosowaną ofertę klientowi czy pomożesz wyjaśnić niepewności. W zależności od firmy, do Twoich obowiązków będzie należało też utrzymywanie dobrych relacji z klientami oraz raportowanie działań i wyników pracy.

 

5. Korporacje pochodzenia niemieckiego

Jeśli praca biurowa to Twoja mocna strona, ale chciałbyś także utrzymywać kontakt z językiem niemieckim, to da się to pogodzić. Mało tego, Twoje umiejętności na pewno zostaną godnie nagrodzone. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. W większych polskich miastach możemy znaleźć dużo różnych większych firm i korporacji, warto zastanowić się które z nich wywodzą się od naszego zachodniego sąsiada i spróbować tam swoich sił. W takich miejscach zawsze potrzebne są osoby znające dobrze język niemiecki, aby utrzymywać komunikację pomiędzy oddziałami na wysokim poziomie, opracowywać dokumenty finansowe czy przedstawiać projekty dla działów niemieckich. Takie korporacje to między innymi: Siemens, Capgemini, Allianz, Bayer czy Deutsche Bank. Warto spróbować swoich sił w takich firmach, dzięki temu nadal utrzymasz kontakt z językiem, a proponowane wynagrodzenia są zadowalające.

 

W tym artykule przedstawiliśmy nasze propozycje znalezienia pracy z językiem niemieckim. Dzięki temu, że sąsiadujemy z tym krajem, wachlarz możliwości w poszukiwaniu pracy jest bardzo szeroki. Generalnie samo poszukiwanie pracy nie jest łatwe. Polecamy krótką książkę, która pomoże Ci podjąć pewne decyzje. Kosztuje mniej niż 10zł – myślę, że warto 🙂 Jeśli masz więcej pomysłów lub pracujesz w ciekawej branży z językiem niemieckim – koniecznie daj nam znać! 🙂

 

Tłumaczymy teksty marketingowe i reklamowe

Specjaliści ds. marketingu pomagają w reklamie na rynki zagraniczne