11 Sposobów Na Naukę Słówek


Jak uczyć się słówek?

Nauka słownictwa w trakcie poznawania języka obcego jest szalenie ważna. Znajomość odpowiedniej ilości słówek i zwrotów w danym języku, nawet bez umiejętności gramatycznych i składniowych, wystarczy nam do porozumiewania się w danym kraju, na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu. Poniżej przedstawiamy nasze pomysły na skuteczną naukę słówek.

11 sposobów na naukę słówek:

1. Fiszki

Jest to prawdopodobnie najbardziej popularna forma nauki słownictwa i zwrotów językowych, nie można jednak o niej zapominać, ponieważ jest niesamowicie skuteczna. Fiszki to nic innego jak karteczki, na których po jednej stronie widzimy słówko w języku polskim, po drugiej zaś stronie widnieje to samo słówko w języku obcym.

Przygotowujemy sobie stos fiszek i lecimy jedna po drugiej. Karteczki z zapamiętanymi słowami odkładamy na jedną kupkę, a te, z którymi mamy problem powtarzamy aż w końcu uda nam się zapamiętać wszystkie z nich. Przy dużej ilości słówek warto podzielić sobie fiszki na grupy i uczyć się etapami. Fiszki można kupić gotowe w księgarniach, można zrobić je samemu z kwadratowych karteczek (dzięki czemu utrwalimy sobie pisownię), wydrukować korzystając z gotowych szablonów dostępnych w internecie lub skorzystać z aplikacji na Android czy iOS.

2. Codzienna porcja słówek

W internecie można znaleźć masę stron i aplikacji wspierających naukę słówek. Wiele z nich oferuje możliwość poznawania kilku słówek dziennie. Jest to sposób bardzo przyjemny dla osób, które chcą poznać język, ale nie zależy im na czasie. Systematyczność to podstawa, a jeśli będziemy codziennie powtarzać kilka słówek to możemy być pewni, że nie zmęczymy się nauką, a język nam się nie znudzi. Przykładem takiego miejsca do nauki języka angielskiego może być strona na facebook’u 5 angielskich słówek każdego dnia.

3. Powtarzanie na głos

Jest to kolejny bardzo popularny sposób na naukę słownictwa, o którym także nie wolno nam zapominać. Czasem może być nam ciężko przełamać się i powtarzać słówka z języka obcego na głos, ale zapewniamy, że jest to skuteczna metoda. Pamiętajmy, że wymowa słownictwa także jest ważna i warto ją sobie utrwalać między innymi właśnie w ten sposób. W punkcie pierwszym wspomnieliśmy o fiszkach – istnieją także Fiszki Audio!

4. Nauka + muzyka

Świetnym sposobem jest słuchanie ulubionej muzyki wykonawców zagranicznych i śledzenie tekstów piosenek „na żywo”. Można w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym, a przy okazji warto poznać znaczenie znanych i lubianych utworów – czasem może się to okazać zaskakujące. Polecamy również skorzystanie z aplikacji, która umożliwia naukę słownictwa poprzez wypełnianie luk w tekstach utworów. Jednocześnie słuchając piosenek uzupełniamy puste fragmenty w tekstach ze słuchu.

Innym ważnym, dobrym sposobem na naukę nowego słownictwa jest oglądanie seriali z napisami w języku, którego chcemy się nauczyć. Pozwoli nam to skonfrontować nasze umiejętności słuchowe z stanem faktycznym i dzięki temu na pewno poznamy masę nowych zwrotów.

5. Snapchat, Instagram, Facebook

Świetny i nowoczesny sposób na naukę zwrotów i słówek w języku obcym. Jeśli korzystamy z którejś z powyższych aplikacji – znajdujemy aktora, piosenkarkę, influencera czy dziennikarza z kraju, którego języka chcemy się uczyć, a następnie:

  • Na Facebook’u czytajcie posty tych osób i starajcie się je tłumaczyć, pomocne w tym może być wbudowane narzędzie automatycznie tłumaczące posty.
  • Na Instagramie oglądajcie relacje tych osób – bardzo często opowiadają tam o swoich codziennych przeżyciach, dzięki czemu możemy uczyć się żywego słownictwa ze słuchu.
  • Na podobnej zasadzie można wykorzystać Snapchat’a, gdzie za pomocą Snap Mapy możemy „przenieść się” na przykład do Nowego Jorku i pooglądać relację będących tam osób.

Jest to świetny sposób na osłuchanie się z językiem i słownictwem, choć polecamy go raczej bardziej zaawansowanym studentom języka, ponieważ słuchanie native speaker’ów, gdy nie znamy jeszcze podstaw, może być dla nas szokiem i łatwo może nas to zniechęcić do dalszej nauki.

6. Układanie zdań w języku obcym

Warto układać sobie całe zdania z nowym słownictwem zamiast nauki samych słówek. Jeśli chcemy nauczyć się niemieckiego słowa das Meerschweinchen co oznacza świnka morska, to układamy sobie zdanie z tym słówkiem, na przykład Meine Mutter hat mir ein Meerschweinchen gekauft, co oznacza, że Moja mama kupiła mi świnkę morską.

Pomoże nam to kojarzyć kontekst w którym dane słowo może zostać użyte i tym samym jego znaczenie. Gdy już nauczymy się większej ilości zwrotów, nie będziemy mieli problemu z łączeniem ich w dłuższe i bardziej skomplikowane zdania.

7. Nie bójmy się kolorów

Wykorzystajmy w trakcie nauki kolorowe pisaki i zakreślacze. Jednym ze sposobów jest zaznaczanie w pełnych zdaniach nieznanych słówek, innym sposobem może być zaznaczanie nieodłącznych elementów, takich jak rodzajniki w języku niemieckim (der, die, das) czy przedimki w języku angielskim (a, an, the). Wiele osób uczących się języka niemieckiego ma problem z zapamiętaniem odpowiedniego rodzajnika, dlatego warto w odpowiedni sposób to wyróżnić.

8. Zróbmy porządek

W trakcie tworzenia własnego słowniczka pogrupujmy nowe słowa według części mowy. Czasem bywa tak, że jedno słówko w języku obcym ma różne znaczenia w zależności od tego, jak go użyjemy. Za przykład mogą posłużyć angielskie słowa lift (czasownik: ponieść, rzeczownik: winda), shape (czasownik: formować, rzeczownik: kształt) czy niemieckie słowa essen/das Essen (czasownik: jeść, rzeczownik: jedzenie), schwimmen/das Schwimmen (czasownik: pływać, rzeczownik: pływanie).

9. Myślmy w obcym języku

Jeśli jesteśmy już na tyle zaawansowani, że potrafimy układać pełne zdania w języku obcym, to starajmy się myśleć w tym języku. W ten sposób przyzwyczajamy się do używania słownictwa i zwrotów używanych w tym języku. Jeśli nie potrafimy jeszcze składać pełnych zdań to nic nie szkodzi, wystarczy, że sięgając po jabłko w kuchni w naszych myślach będzie „apple” itp.

10. Używajmy języka

Najlepszym sposobem na naukę wymawiania słówek w danym języku jest wykorzystywanie go w praktyce. Jeśli mamy możliwość – wyjedźmy na weekend/wakacje do kraju, w którym mówi się danym językiem. Na początku może powstać bariera, jednak z każdym wypowiedzianym słowem nabierzemy pewności siebie i nowych umiejętności.

Nie możesz pozwolić sobie na wyjazd? Nic straconego. W większych miastach często są organizowane spotkania, gdzie można porozmawiać z innymi osobami uczącymi się tego języka. Na przykład we Wrocławiu jest grupa organizująca takie spotkania – English Conversations Wrocław. Nie tylko podszlifujemy umiejętności, ale mamy też możliwość poznania wielu ciekawych osób.

11. Wykorzystajmy moc technologii

Dookoła nas jest masa urządzeń elektronicznych, które mogą nas wspomóc w nauce słówek i zwrotów w języku obcym. Przede wszystkim są to aplikacje, zarówno mobilne jak i webowe, czy desktopowe. Część z nich wymieniliśmy już w poprzednich punktach, lecz o niektórych jeszcze nie wspominaliśmy, tutaj wypunktujemy wszystkie, które mogą pomóc nam w nauce słownictwa:

 

Takie są nasze pomysły i sposoby na naukę słownictwa. Oczywiście, standardowe metody nauki języka też się sprawdzają, ale warto coś czasem odmienić. Każdy przyswaja słówka na swój sposób i indywidualnie może preferować tylko wybrane spośród wymienionych możliwości. Oczywiście to nie są wszystkie sposoby na naukę słówek – ich ilość jest nieograniczona, dlatego jeśli znasz lepszy wariant, lub udało Ci się znaleźć złoty środek na szybką i skuteczną naukę słownictwa w języku obcym – koniecznie daj nam znać na naszym facebookowym profilu! Często zamieszczamy tam przydatne porady dotyczące nauki języków obcych i tłumaczeń językowych, dlatego zachęcamy do polubienia i obserwowania naszych kolejnych postów 🙂

Pozdrawiamy i dziękujemy za lekturę – załoga Verby.pl !

 

Tłumaczymy teksty marketingowe i reklamowe

Specjaliści ds. marketingu pomagają w reklamie na rynki zagraniczne